Skarga na decyzję administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) – to łatwe!
Decyzje administracyjne, od których nie można się odwołać w administracyjnym toku instancji lub od których nie przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są decyzjami ostatecznymi. Powyższe nie musi oznaczać jednak, że z takimi decyzjami nic nie da się już zrobić. Podmiot niezadowolony z decyzji administracyjnej może ją zaskarżyć do sądu administracyjnego z powodu niezgodności decyzji z prawem – na zasadach, które zostaną opisane poniżej.
Przepisy właściwe.
Wpis dotyczy przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Aktualny tekst ustawy znaleźć możecie Państwo po kliknięciu w następujący link:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20021531270 .
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zaskarżenie decyzji administracyjnej do sądu administracyjnego przyjmuje postać skargi.
Warto wiedzieć…
Od decyzji, którą organ odwoławczy uchyla w całości zaskarżoną decyzję i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji (art. 138 § 2 k.p.a.), skarga nie przysługuje. Jednakże strona niezadowolona z treści decyzji może wnieść od niej sprzeciw. Szerzej o sprzeciwie napiszę w jednym z kolejnych artykułów.
Na marginesie wspomnę, że w jednym z wcześniejszych wpisów znajdziecie Państwo informacje dotyczące odwołań w administracyjnym toku instancji:
http://adwokatmarczak.pl/artykuly/odwolanie-od-decyzji-administracyjnej/ .
Kto może wnieść skargę?
Uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, a także – prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym. Mogą to być także inne podmioty, o ile przepis szczególny tak stanowi.
Dla nas oczywiście najważniejszy jest pierwszy przypadek. Interes prawny to prawnie chroniony interes albo innymi słowy – interes mający oparcie w przepisach prawa. Interes prawny można utożsamiać z roszczeniem o przyznanie prawa/zwolnienie z nałożonego obowiązku. Można również powiedzieć, że osoba mająca interes prawny to osoba na której sytuację prawną wpływa rozstrzygnięcie w sprawie.
Możliwa jest sytuacja, w której w jednej sprawie kilku uprawnionych do wniesienia skargi będzie występować w roli skarżących.
Kiedy można wnieść skargę?
Skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Zasada ta nie dotyczy prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Warto wiedzieć…
Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia… Proszę również pamiętać o wspomnianym wcześniej wyjątku związanym ze sprzeciwem!
Jeżeli stronie przysługuje prawo do zwrócenia się do organu, który wydał decyzję, z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy (np. w przypadku decyzji wydanej przez ministra), strona może wnieść skargę na tę decyzję bez skorzystania ze wspomianego prawa.
Termin do wniesienia skargi.
Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu decyzji administracyjnej. Termin wniesienia skargi przez prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Dziecka kształtuje się inaczej.
Jak wnosi się skargę?
Obowiązuje tzw. pośredni tryb wnoszenia skargi. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Jednakże wniesienie skargi z zachowaniem terminu bezpośrednio do sądu administracyjnego nie powinno być źródłem problemów dla skarżącego.
Wymagania skargi.
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać:
– wskazanie zaskarżonej decyzji;
– oznaczenie organu, który wydał zaskarżoną decyzję;
– określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego (przy czym warto wiedzieć, że sąd administracyjny rozstrzyga w granicach sprawy i nie jest przy tym związany naszym zarzutem…).
Skarga w większości przypadków podlegać będzie opłacie! W skardze warto zawrzeć wniosek o zwrot kosztów postępowania.
W przypadku braków formalnych skargi przewodniczący wezwie skarżącego do poprawienia lub uzupełnienia skargi w terminie 7 dniu – pod rygorem odrzucenia skargi.
Wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
Należy pamiętać, iż wniesienie skargi nie powoduje automatycznego wstrzymania wykonania zaskarżonej (ostatecznej przecież!) decyzji.
W razie wniesienia skargi na decyzję administracyjną, organ, który wydał decyzję, może wstrzymać, z urzędu lub na wniosek skarżącego, jej wykonanie w całości lub w części, chyba że zachodzą przesłanki, od których w postępowaniu administracyjnym uzależnione jest nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności albo – gdy ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie wykonania.
Po przekazaniu sądowi skargi – sąd może (z pewnymi wyjątkami) na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części zaskarżonej decyzji administracyjnej jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Odmowa wstrzymania wykonania decyzji administracyjnej przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu.
Ważne!
Należy więc bezwzględnie rozważyć przy sporządzaniu skargi do WSA kwestię wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji administracyjnej. Wniosek należy dobrze uzasadnić, często występuje również konieczność przedłożenia właściwych dokumentów. Co do niektórych decyzji, ze względu na ich charakter, nie będzie możliwe wstrzymanie wykonania – na przykład: decyzja ustalająca warunki zabudowy.
Wniesienie i… cofnięcie skargi.
Jako ciekawostkę podam, że skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi jest wiążące dla sądu. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy decyzji administracyjnej dotkniętej wadą nieważności.
Stan prawny na dzień: 3 listopada 2018 roku.
Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelarie Adwokackie w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.
Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.