Odwołanie od decyzji administracyjnej.
We wpisie znajdziecie Państwo podstawowe informacje dotyczące sporządzania odwołania od decyzji administracyjnej wydanej przez organ pierwszej instancji. Odwołania nie należy się bać, jego sporządzenie pozostaje w zasięgu każdego z nas. Zapraszam do lektury!
Co to jest odwołanie od decyzji administracyjnej?
Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a., tekst do znalezienia tutaj: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19600300168) stanowi o prawie do odwołania. Prawo to przysługuje stronie postępowania administracyjnego od decyzji administracyjnej wydanej w pierwszej instancji. Odwołanie przysługuje tylko do jednej instancji!
Do kogo się odwołać?
O ile mamy do czynienia z sytuacją typową, w której szczególny przepis nie przewiduje niczego innego, odwołanie rozpoznawane jest przez organ administracji publicznej tzw. wyższego stopnia. Co to jest organ wyższego stopnia? To już zależy od naszej sprawy… Ogólnie i przykładowo – dla organów jednostek samorządu terytorialnego – są to samorządowe kolegia odwoławcze, zaś dla wojewodów – właściwi ministrowie.
Przykład.
Tak więc w przypadku decyzji o warunkach zabudowy (http://adwokatmarczak.pl/artykuly/decyzja-o-warunkach-zabudowy/) właściwym do rozpatrzenia odwołania organem jest samorządowe kolegium odwoławcze (wyjątek – decyzja o wz. wydana przez wojewodę!), z kolei od decyzji o przywróceniu poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego (http://adwokatmarczak.pl/artykuly/zmiana-sposobu-uzytkowania-obiektu-budowlanego-lub-jego-czesci-bez-wymaganego-zgloszenia-legalizacja/) odwołamy się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
Zdarzają się również sytuacje mniej typowe – gdy decyzję w pierwszej instancji wydaje minister lub samorządowe kolegium odwoławcze. Siłą rzeczy – nie ma już żadnego organu „nad” nimi. Gdzie się w takim przypadku odwołać? Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do organu, który wydał decyzję, o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wniosek ten nie różni się niczym od odwołania od decyzji.
Treść odwołania.
Kodeks postępowania administracyjnego nie stanowi żadnych szczególnych warunków, które powinno spełniać odwołanie. W odwołaniu powinno się jedynie wskazać osobę, od której pochodzi, jej adres, a także żądanie. Odwołanie nie musi zawierać szczegółowego uzasadnienia, wystarczy, że z jego treści wynika, iż strona nie jest zadowolona z wydanej w sprawie decyzji. Przepisy szczególne mogą stanowić pewne dodatkowe warunki dla odwołania w określonych rodzajach spraw.
Ważne!
Oto są przyczyny dla których odwołania bać się nie należy! W przypadku większości odwołań najważniejszym będzie czytelne wskazanie dlaczego wydana decyzja nam się nie podoba.
Jak wnieść odwołanie?
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Szczególne regulacje mogą przewidywać odmienny termin do wniesienia odwołania.
Przykład.
Odwołanie od decyzji o warunkach zabudowy wnosi się do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego za pośrednictwem wójta/burmistrza/prezydenta miasta, który wydał decyzję. Jeżeli decyzję o warunkach zabudowy wydał wojewoda, odwołanie wnosi się za jego pośrednictwem do właściwego ministra.
Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie zaskarżonej decyzji, chyba że został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności bądź podlega ona natychmiastowemu wykonaniu z mocy ustawy. Organ odwoławczy może w uzasadnionych przypadkach wstrzymać natychmiastowe wykonanie decyzji administracyjnej. Organ, który wydał decyzję, zawiadamia wszystkie strony postępowania o wniesieniu odwołania.
Co dalej?
Po otrzymaniu odwołania, organ pierwszej instancji przesyła je wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu. Ma na to 7 dni od dnia otrzymania odwołania. W tym terminie organ pierwszej instancji, w pewnych przypadkach, może wydać decyzję „autokontrolną” – zmieniającą/uchylającą zaskarżoną decyzję. W takim przypadku przekazywanie akt organowi odwoławczemu nie będzie oczywiście potrzebne.
Organ odwoławczy kontroluje dopuszczalność odwołania oraz zachowanie terminu dla wniesienia odwołania.
Zadaniem organu odwoławczego jest ponowne rozpatrzenie sprawy. Organ nie jest związany zarzutami odwołania. Organ może w związku z tym przeprowadzić postępowanie dowodowe czy też wyjaśniające.
Organ odwoławczy wydaje decyzję, w której:
# utrzymuje w mocy zaskarżoną odwołaniem decyzję albo
# uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo uchylając decyzję – umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części albo
# uchyla zaskarżoną decyzję w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji
albo
# umarza jedynie postępowanie odwoławcze.
Ważne!
Organ odwoławczy, wskutek rozpoznania odwołania, nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny.
Odwołanie może być cofnięte przez stronę, która ja wniosła. Odwołanie można cofnąć przed wydaniem decyzji przez organ odwoławczy. Jeżeli zaskarżona decyzja narusza prawo lub interes społeczny organ odwoławczy nie uwzględni cofnięcia odwołania.
Stan prawny na dzień: 23 kwietnia 2018 roku.
Autor: adwokat Maciej Marczak, Kancelarie Adwokackie w Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.
Autor nie bierze odpowiedzialności za skutki zastosowania w praktyce informacji wynikających z powyższego artykułu. Autor wskazuje, iż zasadnym jest skonsultowanie się z prawnikiem – adwokatem bądź radcą prawnym przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych. Powyższy artykuł stanowi jedynie zarys bardzo szerokiej i złożonej kwestii prawnej. Prawa autorskie zastrzeżone.